S klesajícími teplotami venku přichází – alespoň pro majitele krbu – nejromantičtější období roku. Co vás spolehlivě zahřeje na těle i na duši po celém dni lépe než pohled do uklidňujících plamenů se sklenkou červeného vína. A čím nejlépe zatopit?

 

  1. První skupinou je bezesporu DŘEVO. Palivové dřevo se dělí na měkké a tvrdé, přičemž každá kategorie má svoje charakteristické vlastnosti.

 

MĚKKÉ DŘEVO se nehodí do interiéru hned z několika důvodů – rychlé hoření způsobí nízkou výhřevnost a tvoří dým. Právě kvůli těmto vlastnostem je měkké dřevo ideální na letní grilování (rychle se rozhoří ve velký oheň s jiskrami). Výhodou je nižší pořizovací cena než u tvrdého dřeva.

Mezi měkké dřevo patří např. modřín, bříza, olše. Za velmi měkké dřevo jsou považovány obecně jehličnany (smrk, borovice, jedle), ale také vrba, lípa nebo topol.

 

Čím tedy topit v krbu v zimním období? Nejvhodnější je kombinace měkkého a tvrdého dřeva. Jak na to? Přečtěte si článek Jak správně topit V. - 6 zásad správného topení

 

TVRDÉ DŘEVO díky svojí hustotě hoří pomalu a pro domácí použití je ideální. Jeho velkou nevýhodou je ovšem vyšší cena, která je způsobena delší dobou sušení (2 - 4 roky).

Tvrdé dřevo představuje např. dub, buk, javor, jabloň, švestka, jasan.

 

Nejpoužívanější druhy na zátop:

  • Dub (pro svoji vysokou výhřevnost a dlouhou dobu hoření se doporučuje pro průmyslové využití)
  • Buk (jeho nevýhodou je vysoký obsah vody, musí proto dlouho schnout, ovšem patří mezi dřeva s největší výhřevností a téměř nejiskří)
  • Bříza (jediné dřevo, které vydává díky éterickým olejům modrý plamen, velmi oblíbená díky poklidnému hoření)
  • Smrk, borovice (kvůli jiskrám není vhodný pro otevřené krby, rychle vzplane, stejně rychle i shoří.)
  • Topol, vrba, olše, jedle (vhodné na zapálení díky vyššímu obsahu pryskyřice, hoří krátce, proto je dobré kombinovat s jinými druhy tvrdého dřeva)

 

  1. Druhou možností zátopu jsou BRIKETY. Vyrábějí se z dřevěného odpadu lisováním a sušením. Vyznačují se dlouhým hořením, vysokou výhřevností a hodí se i na podpal. Při hoření zvětšují svůj objem, takže nikdy neplňte až po okraj topeniště. Přes svoji cenovou dostupnost se stávají oblíbenou alternativou ke dřevu.

 

  1. Třetí kategorii představují PELETY. Jedná se o ekologické vysoce účinné palivo, vyráběné z lisovaných pilin a průmyslového odpadu z dřevovýroby. Největší klad je automatické zapalování i přikládání, teplo regulujete jednoduše termostatem.

 

Ať už se rozhodnete topit čímkoli, vždy mějte na paměti dvě zásady:

  • topte jen řádně proschlým dřevem (to znamená, že se dřevo sušilo nejméně 2 roky)
  • do krbu nepatří lakované nebo jinak chemicky ošetřené dřevo, lepené desky nebo noviny (odpadky a plasty netřeba zmiňovat)

Zákaznická podpora 8,00-21,00/7 DNÍ V TÝDNU

Poradím vám s výběrem i stavbou krbu. Jsem online na chatu, na mailu nebo telefonu. Občas jsem u zákazníka, tak pokud nezvednu telefon, zavolám vám zpět co nejdříve to bude možné. 

Garantuji vám zpracování individuální nabídky do 24 hodin. Pokud nestihnu odpovědět, jako omluvu vám ke zboží přibalím dárek jako omluvu.                  :-) Tonda

Refundace 10 % z hodnoty krbové vložky nebo kamen

Je to jednoduché. Kupte si od nás krbovou vložku nebo kamna - zašlete nám 6 fotografií a vaši recenzi na zakoupené zboží  a my vám vrátíme 10 % z vaší objednávky! Pomozte ostatním zákazníkům s výběrem krbové vložky nebo kamen - a získejte od nás odměnu. Jak na to? Více informací zde

Garance bezpečného nákupu a možnost vrácení peněz

V našem e-shopu se nemusíte bát nakupovat. Jsme držiteli certifikátu "eShop SCAN". Prodáváme pouze originální zboží přímo od výrobce, poskytujeme stejné záruky i kvalitu jako kamenné obchody.  U nás máte místo 14 dní celých 30 dní na odstoupení od kupní smlouvy. Po přijetí objednávky krbové vložky nebo kamen vás telefonicky kontaktujeme a osobně řešíme termíny a způsoby dodání, aby předání proběhlo hladce a bez starostí.

90 % zboží odesíláme hned druhý den po objednání

Krby a kamna odebíráme přímo od výrobce - rychlé, bezpečné, ekonomické. Výrobce má nejvíce prodávané položky skladem, můžeme tedy expedovat téměř ihned od obdržení vaší objednávky. Může dojít k doprodeji skladového kusu, potom vás informujeme, kdy je zboží výrobce schopen připravit k expedici. Neslibujeme nereálné termíny, většinou to dokážeme „popohnat“ - ale nejsme kouzelníci. 

Autorizovaný prodejce

S výrobci krbů a kamen, které prodáváme a nabízíme, máme několikaleté zkušenosti i smluvní vztah. Odebíráme zboží napřímo od nich, nejsme překupníci, takže máte jistotu, že od problémů nebo reklamací nedáme ruce pryč. Pravidelně se školíme, takže vám umíme poradit. 

Doprava krbů a kamen ZDARMA

Doprava stavebního materiálu nebo příslušenství zdarma od 6999 Kč. Dopravce má auto s čelem (plošinou), paletový vozík, kterým vám zboží převeze za první uzamykatelné dveře. Po objednání vám pošleme checklist s tím, co vše máte zkontrolovat, aby předání proběhlo hladce a bez starostí. Zásilky jsou vždy pojištěné.